Metal TR.NET - Yerli Gruplarina Sahip CIK !  
  Giriş veya Kayıt Ol
::  Ana Sayfa  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::  Haberler  ::  Kritik  ::  Fotoğraf Galerisi  ::  Hosting  ::  Köşe Yazıları  ::
Menü
 Site
tree-T.gif Ana Sayfa
 Forum
 Haber Gönder
 Haber Arşivi
 Site Kadrosu
 Extra
 Hosting
 En İyi 10
 İnteraktif
 Demo & Mp3 Arşivi
 Video İzleme
 Fotoğraf Galerisi
 Destek
 Destekleyenler
 Linkekle
 Bizi Öner!
 
İçerik
. Yerli Gruplar
. Yabancı Gruplar
. Biyografiler
. Albümler
. Albüm Kritikleri
. Röportajlar
. Köşe Yazıları
. Köşe Yazıları Arşiv
. Dergiler
. Etkinlikler
· Gitar & TAB
 
Albüm Kritikleri
· KORN - The path of totality
· Hypocrisy-A Taste of Extreme Divinity (2009)
· Cyntia - Endless World (2012)
· Tiamat - The Scarred People
· Moonspell Alpha Noir-Omega White.
· Ghost - Opus Eponymous
· Testament - Dark Roots of Earth
· Lamb of God - Resolution
· Volbeat Live From Beyond Hell/Above Heaven
· Pentagram - MMXII
 
Kısa Haberler

[ Haber Arşivi ]
 
Son 10 Haber
· Dark Tranquillity Türkiye Turnesi 2021
[ 0 yorum - 2275 okuma ]
· SECURIS yeni Albümünü yayınladı.
[ 0 yorum - 4865 okuma ]
· OPETH 22 Mart 2015′te İstanbul'da, 23 Mart'ta ise Ankara'da
[ 0 yorum - 13007 okuma ]
· Blind Guardian Istanbul konseri 14 Mayıs 2015
[ 0 yorum - 13515 okuma ]
· Blind Guardian 8 yıl aradan sonra yeniden Ankara’da
[ 0 yorum - 12795 okuma ]
· DYING FETUS 11 HAZİRAN 2015 İstanbul'da
[ 0 yorum - 14352 okuma ]
· Kurt Cobain belgeselinden ilk fragman geldi
[ 0 yorum - 14359 okuma ]
· Takıntı - Buhran klibi yayınlandı!
[ 0 yorum - 15370 okuma ]
· Wayne Static 48 yaşında hayatını kaybetti
[ 0 yorum - 15765 okuma ]
· Niklas Kvarforth video röportajı
[ 0 yorum - 14886 okuma ]

[ Devamı Haberler Bölümünde ]
 
Fotoğraf Galerisi

B NoktasıB NoktasıB NoktasıHeretic Soul @ Waldb ...Heretic SoulHeretic SoulHeretic Soul @ Rock ...Anoreksi Promo 2011Anoreksi Promo 2011Anoreksi Promo 2011


[ Fotoğraf Galerisi ]
 
Rastgele Biyografi


Soulitary
 
MetalTR Arama
 
Üyelik
 
Üye Olun
Kayıp Şifre

Güvenlik Kodu: Güvenlik Kodu
Güvenlik Kodunu Girin:
 
Üyelik:
Bugün: 0
Dün: 0
Bekleyen Üyelik(ler): 14
Toplam Üye: 42,762
En Son Üye: electric_wizard

Şu An Bağlı:
Misafir(ler): 189
Üye(ler): 0
Toplam: 189
 
Forumlardan
Last 10 Forum Messages

MetalTR Discord kanalı bekleriz
Son mesaj atan; _MeT_

HAGGARD 18 Aralık 2022 istanbul
Son mesaj atan; KopuK

Mgla17 Aralık 2022’de Dorock XL Venue Taksim Fitaş
Son mesaj atan; KopuK

Therion, Pilgrimage istanbul KüçükÇiftlik Park’ta 2023
Son mesaj atan; KopuK

Soen 3 Eylül 2023'te istanbul Zorlu PSM Turkcell
Son mesaj atan; KopuK

Şu anda ne dinliyorsunuz?
Son mesaj atan; _MeT_

forumu özlemişim lan
Son mesaj atan; Nymphetamine_e

Dark Tranquillity Türkiye Turnesi 2021
Son mesaj atan; blastrula

Düşünce İle Permiyen Dönemine Zaman Kapısı Açma
Son mesaj atan; kill_the_king

Reenkarnasyon Metafiziği
Son mesaj atan; _MeT_


[ Metal TR.NET - Yerli Gruplarina Sahip CIK ! ]
 
Köşe Yazıları
 
Biyografi: Finlandiya’nın Vahşi Kurtları: Catamenia
BiyografiAurorAxSx bildirdi: "

17 Mart’ta Ankara’da, 18 Mart’ta İstanbul’da izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan bu grup hakkında neler biliyoruz? Birçok defa üye değişimine gitmek zorunda kalan bu grup, 1995 senesinde çıktıkları bu zorlu yolculukta nelerle karşılaştılar? İlk olarak nasıl kuruldu, ilk albümlerini hangi şartlar altında gerçekleştirdiler? Bütün bunları öğrenmek için;Haberin devamına tıklayın…
Catamenia, Finlandiya’nın en tanınmış melodik black metal gruplarından biridir. Şarkı sözleri genellikle karanlık, doğa, kış ve olağanüstü esrarengiz gizemlerle ilgilidir. Grup 1995 senesinde iki eski arkadaş olan Riku Hopeakoski ve Mika Tönning tarafından Finlandiya, Oulu’da kuruldu. Grup üyeleri Immortal, Dimmu Borgir, Hypocrisy, Amorphis, Sepultura, In Flames, Satyricon, Impaled Nazarene, Sentenced, Obituary, Megadeth, Metallica, Dissection, Old Man's Child, Kreator, Iron Maiden, Carcass, Cradle of Filth, W.A.S.P., Bon Jovi, Skid Row, Emperor, Dark Tranquillity, Ozzy Osbourne, Death, Samael, Gary Moore, Cannibal Corpse, Deicide, At The Gates gibi gruplardan etkilendiklerini belirtiyor. Şu an grupta bulunan üyeler şu şekilde; O.J. Mustonen/Vokal, Riku Hopeakoski/ Lead Gitar, Ari Nissila/Ritim Gitar, Tero Nevala/Klavye, Veikko/Bateri, Miko/Bass Gitar

Riku ve Mika uzun yıllardır arkadaşlık etmişler, lise yıllarından beri birlikte müzik yapmışlardır. Beraber kurdukları gruba bir türlü isim koyamamışlar, ya da koydukları ismi sürekli değiştirmişlerdi. En sonunda Catamenia ismini beğenmişler… Grubun uzun süre isim konusunda sorunları olması nedeniyle, üyeler grubun isminin konulduğu tarihini kuruluş tarihi olarak adlandırmaktadırlar. Grup, garajda eğlence için müzik yapmaktan daha fazlasını yapabileceklerini fark etmiş, bu sayede de ilk demo (tanıtım) kayıtlarını gerçekleştirmişlerdir. Bu ilk demonun hemen arkasından, 1996 senesinde 2. tanıtım kayıtları olan “Winds”’i kaydettiler. Bu başarılı tanıtım kaydı sayesinde Massacre Records ile 1997 senesinde dört albümlük bir anlaşmaya imza attılar. Bir röportajında Riku, bu anlaşmanın hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu, bu sayede hayallerinin gerçekleştiğini belirtiyor.


Massacre Records ile imzalanan anlaşmanın hemen ardından Catamenia albüm hazırlıklarına başladı ve 1997 senesinde “Halls Of Frozen North” adlı ilk uzun soluklu albümlerini ortaya koydular. Grup için özel bir anlam taşıyan bu ilk albüm; vokalde Mika Tönning, gitarda Riku Hopeakoski ve Sampo Ukkola, basta Timo Lehtinen, bateride Toni Tervo ve klavyede Heidi Riihinen ile 1997 senesinde Almanya Beindersheim’daki Commusication Studios’da Gerhard Magin (Crematory, Mystic Circle) yardımıyla kaydedildi. 20 Ocak 1998’de Massacre Records tarafından da piyasaya sürüldü. Grup ilk olarak bu albüm kapağında kurt figürü kullandı ve zaten bundan sonraki her albümlerinin kapağında kurt figürü kullanıldı. Riku bir röportajında ilk piyasaya çıkış albümleri olan “Halls Of Frozen North” albümünün kayıtları sırasında Ceo Torsten ile beraber uzun uzun düşündüklerini ve grubun kolayca hatırlanmasını sağlayacak olan kurt figürünü grubun özel simgesi haline getirmeye karar verdiklerini belirtiyor. Albüm kapaklarında kullanılan kurt figürünün özel mitolojik bir geçmişi olmamakla beraber, Riku bu hayvanı çok güzel buldukları için kullandıklarını belirtiyor.


Piyasaya ilk çıkış albümleri “Halls Of Frozen North”’un ortaya çıkmasından sonra grup hiç vakit kaybetmeden yeni albümlerinin hazırlıklarına başladı. Ocak 1999’da Catamenia, İsveç – Stockholm’deki Sunlight Studios’da Tomas Skogsberg (Katatonia, Dismember) ve Jocke Petterson ile birlikte “Morning Crimson” adlı albümlerini kaydettiler. Albüm, 7 Haziran 1999’da Massacre Records tarafından piyasaya sürüldü. Albümün piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra grup ilk defa üye değişimine gitmek zorunda kaldı. Bazı özel nedenlerden ötürü baterist Toni Tervo ile gitarist Sampo Ukkala yerlerini Sir Luttinen ile hala grupta çalmaya devam etmekte olan Ari Nissila’ya devretmek zorunda kaldı.

Bu değişikliğin ardından grup yeni üyeleri ile birlikte üçüncü albümlerinin kaydı için anavatanları Finlandiya’daki, Tico-Tico Studios’u seçtiler. 21 Ağustos 2000 senesinde Massacre Records tarafından piyasaya sürülen “Eternal Winter’s Prophecy” adlı albüm Ahti Kortelainen’in (Kalmah, Eternal Tears Of Sorrow, Dawn Of Relic) yardımlarıyla bu stüdyoda kaydedildi. Almanya’daki Commusication Studios’da Gerhard Magin ve Riku Hopeakoski tarafından düzenlendi ve piyasaya sürüldü.


Grup 2002’de piyasaya sürülecek olan yeni albümlerinin çalışmalarındayken, Massacre Records ile yaptıkları dört albümlük anlaşma da sona ermek üzereydi. Bu anlaşmanın kapsadığı son albüm olan “Eskhata” Mika Pohjola (The Black League) yardımıyla Oulu – Finlandiya’daki SoundMix Studio’da kaydedilip düzenlendi. Albümün dağıtımını Sony üstlendi. “Eskhata”, 29 Nisan 2002’de Massacre Records tarafından piyasaya sürüldü. Bu albümün ortaya çıkması ve tutulmasından sonra Catamenia, beş senedir beraber çalıştıkları ve yaptığı işe güvendikleri Massacre Records ile sona eren anlaşmasını 3 albümlük yeni bir anlaşma ile yeniledi. Bu dönemde grup için zorlu bir dönem olmuştu. Heidi Riihinen gruptan ayrılma kararı aldı ve grup bu kararın ardından klavyecisiz kalmıştı. Bu görevi Riku Hopeakoski üstlendi. Ayrıca 1999’da “Halls Of Frozen North” adlı albümün piyasaya sürülmesinden sonra Toni Tervo ile yer değiştiren Sir Luttinen de yerini Janne Kusmin’e bırakarak gruptan ayrılmayı tercih etti.


Bu albümün de piyasaya sürülmesinden sonra grup yeniden çalışmalara başladı. Önceki albümü beş kişiyle tamamlayan grubun üye sayısını tekrar altıya çıkarması şart olmuştu. Grupta tekrar çalkalanmalar başlamıştı. Yeniden üye değişimine gitmek ve gruba yeni bir klavyeci dâhil etmek bir zorunluluk haline gelmişti. Bu kararın ardından baterist Janne Kusmin gruptan ayrıldı, yerine Veikko Jumisko ve klavye için de Tero Nevala gruba dâhil edildi. Böylece yeni albüm çalışmalarına başlayan grup, ”ChaosBorn” adlı yeni albümlerini Şubat 2003’de Oulu - Finlandiya’daki Neo-Studios’da Kakke Vähäkuopus ve Immu Ilmarinen’in (Burning Point, Embraze, Afterworld, Sentenced) yardımlarıyla kaydedip düzenlendi ve ortaya koydu. Ayrıca bu albümdeki “Mirrorized Thoughts” ve “Lost In Bitterness” adlı şarkılardaki erkek clean vokaller için Kakke Vähäkuopus, “The Fallen Angel Pt. I (Astaroth & Astarte)”, “The Fear‘s Shadow” ve “Lost In Bitterness” adlı şarkılardaki kadın vokaller için Essi’den yardım alındı. Albüm kapağı Thomas Ewerhard tarafından hazırlandı. “ChaosBorn” 26 Mayıs 2003 tarihinde Massacre Records tarafından piyasaya sürüldü. İçindeki bütün beste ve şarkı sözleri Catamenia’ya ait olan “ChaosBorn”, melodi ve yırtıcılığın mükemmel dengesinden oluşur. Bu albümde açıkça bir kaosun doğuşunu duymak mümkündür.


”ChaosBurn”’ün yakaladığı başarının ardından motive olan grup üyeleri ara vermeksizin çalışmalarına devam ettiler. Riku sürekli provayla zaman geçiriyor, sürekli yeni şarkılar hazırlıyordu. Artık yeni albümün hazırlıkları için stüdyo kiralamanın vakti gelmişti. “ChaosBorn”’da yakaladıkları başarı nedeniyle bu albümde de “ChaosBorn”’de çalıştıkları stüdyo olan Mastervox Srudios’da ve elbette ki kadim dostları Kakke Vähäkuopus ve Immu Ilmarinen ile çalışmaya karar verdiler. Stüdyo çalışmaları boyunca grup, işbirliği konusunda sorunlarla karşılaştı. Özellikle mesafe ve az üyeyle prova yapmak zorunda kalmak grubu bıktırdı. Bütün bu nedenlerle grup tekrar üye değişikliğine gitmeye karar verdi. Solist Mika ve basçı Timo gruptan çıkartıldı, onların yerine O.J. Mustonen ve Mikko Hepo-oja gruba dâhil edildi. Riku son zamanlarda Mika’nın sesinin kötüleştiğini, hiçbir provaya gelmediğini, ancak vokalleri kaydedecekleri zaman stüdyoya geldiğini söylüyor. En son bu kayıtta da Mika aynı davranışı sergileyince, grup kendilerine çok pahalıya mal olmasına rağmen Mika’ya iki hafta prova yapması için süre vermiş. Bu iki hafta sonunda da bir sonuç alamayınca, Dorotha’dan O.J ile anlaşarak yollarına Mika’sız devam etmeye karar vermek zorunda kalmışlar.Grubun 6. albümü olan ”Winternight Tragedies”, yaşanan tüm zorluklara rağmen 2005 senesinde kaydedilip düzenlendi. Bütün üye değişimleri ve diğer sorunlara rağmen bu albüm Kakke, Immu ve Catamenia’nın ortaya koyduğu en güçlü albümlerden biri oldu. Albümün Kapağı yine Thomas Ewerhard tarafından hazırlandı. Albümdeki Fin şarkıları, “Winter War” adındaki, Finlerle Ruslar arasında yapılan savaşta hayatlarını kaybeden Fin askerlerine övgü niteliği taşıyor. Albümdeki diğer şarkılarda ise kış, karanlık ve soğuk üzerine hikâyeler yer almakta. Albümdeki “Verikansa – Kanlı Millet”, “Perintö Pohjalan – Kuzey Topraklarının Mirasçıları” anlamına geliyor. Ayrıca bu albümde Satyricon’un “Fuel For Hatred” adlı şarkısı yeniden tasarlanarak ortaya kondu (cover). Bu şarkı ve “The Chrystal Stream” ile “The Dark One” adlı şarkılar dışındaki tüm beste ve şarkı sözleri Catamenia’ya aitti. Bir önceki albümde olduğu gibi clean erkek vokaller Kakke Vähäkuopus tarafından gerçekleştirildi. Diğer albümdekinden farklı olarak bu albümdeki bayan vokalleri Heidi Sainio üstlenmişti. Albüm 25 Nisan 2005’de Massacre Records tarafından piyasaya sürüldü.

Yeni albüm “Winternight Tragedies” önceki albümlerinden daha kuvvetli bir sound’a sahip olmakla beraber, daha saldırgan, yırtıcı, öfkeli ve melodik şarkılarla bezenmişti. Bu albüm çıktıktan sonra grup, ProMusic Production’ın önderliğinde ilk Doğu Avrupa turnesine çıktı. Konserler tümüyle başarılı geçti. Ancak grup üyeleri arasındaki anlaşmazlıklar bitmiyordu. 2005 senesinin tüm başarılarına rağmen, Catamenia’nın Mikko’da fark ettikleri ruhsuzluk ve grup atmosferine uyum sağlayamaması gibi nedenlerle basçı Mikko Hepo-oje’yi gruptan çıkartma kararı aldılar. Riku bir röportajda Mikko’nun gruptan çıkartılışı ile ilgili şöyle konuştu: “Mikko aslında sadece ihtiyaç olduğunda bize katılıyordu. Grubun sürekli bir üyesi değildi. Ama zaman geçtikçe birbirimize alışmıştık. Gitar çalışında nedenini anlayamadığımız bazı eksikler vardı. Sonra anladık ki bu eksiklikler hissetmekle ilgiliydi, atmosferle ilgiliydi... Mikko grubumuz için doğru insan değildi. Toni’nin (Burning Point, Black Swan) dehşet bir basçı olduğunu biliyorduk. Bu nedenle bize katılmasını istedik. O da hemen kabul etti ve şimdi grupta sürekli olarak çalan altı kişi olduk.” Böylece yeni basçı Toni Kansanoja ( Black Swan, Burning Point) gruba dâhil edildi.


2005 senesinin sonlarına doğru, Riku 7. albüm için kolları sıvamıştı. Grup, 2006 senesinin başlarında Mastervox Studios’da Kakke Vähäkuopus ve Immu Ilmarinen ile birlikte “Location: COLD” adlı albümü kaydetmek ve düzenlenmek üzere çalışmalara başladılar. Bu albüm Massacre Records ile imzalanan 2. anlaşmanın kapsadığı son albümdü. Grup bu albümden sonra yeniden görüşmeler yapıp kararlar almak zorunda kalacaktı. Stüdyo çalışmaları esnasında grup yine bir sürü ciddi sorunla karşılaştı. Solist Olli ilk dört şarkıdan sonra ses sorunları yaşamaya başladı ve albümün geri kalan şarkılarını seslendirmesi imkânsızlaştı. Bu durum karşısında grup, Olli’nin yerine aynı zamanda samimi arkadaşları da olan, Mors Subita’dan Antti “Hape” Haapsamo ile çalışmak zorunda kaldılar. Albümdeki diğer tüm şarkıları da Antti seslendirdi. Riku kendisiyle yapılan bir röportaj sırasında Olli’nin artık iyileştiğini ifade edip, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Olli, ağır bir boğaz hastalığı yaşıyordu, buna bir de Olli’nin yaşam tarzı ve ciddi alkol kullanımı eklenince enfeksiyon daha da kötü olmuştu. Ama şu an için boğazının gerçekten harika durumda olduğunu ilan edebilirim. Kişisel olarak Olli, Antti kendisinin yerine geçmesinden çok memnundu çünkü Antti gerçekten dehşet bir iş ortaya çıkardı. Her ne kadar üzücü olsa da, bu sayede albümde iki scream vokal, bir clean vokal olmuş oldu. Bu da şarkılara daha derinlik kazandı.”“Location: COLD” adlı albüm, Catamenia tarihindeki en başarılı albümlerden biridir. Ultra hızlı riffler ve inanılmaz melodilerle bu albüm oldukça çeşitli olmakla beraber, W.A.S.P’ın “I wanna be somebody” adlı şarkısında (cover) olduğu gibi orta tempodaki şarkıları da kapsar. Aslında Mikko, Ari ve Riku diğer bir projeleri olan “Unwrap” adlı gruplarında W.A.S.P’ın “I wanna be somebody” adlı şarkısını yeniden tasarlamışlar, ancak sonrasında bu grup üyelerinin hepsi Catamenia’ya dâhil olunca bu grubu aktif tutma gereği duymamışlar ve yeniden tasarladıkları bu şarkıyı da Catamenia olarak çalmış, albüm kayıtlarına bunu da eklemişlerdi. Çıkan sonuçtan tatmin olunca da, bu şarkının “Location: Cold” adlı albümde yayınlanmasını sağlamışlardı.

Bu başarılı albümün kapağı Anthony Clarkson tarafından düzenlendi. Albümdeki clean vokaller Kakke Vähäkuopus tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca “Gallery of Fear”, “Coldbound”, “Closed Gates of Hope”, “Zero Gravity”, “Location:COLD” ve “The Day When The Sun Faded Away” adlı şarkılardaki ekstra vokaller Antti “Hape” Haapsamo tarafından gerçekleştirildi. Bu albüm 25 Ağustos 2006’da Massacre Records tarafından piyasaya sürüldü.

Catamenia son albümlerini de piyasaya sürdükten sonra, son üç albüm süresince yanlarından ayrılmayan ve sürekli kendilerine destek olan Kari Vähäkuopus’u gruba clean vokal olarak dahil ettiler. Massacre Records ile grup arasındaki duruma gelince… Catamenia kendisini uzun yıllardır beraber çalıştığı Massacre Records’un bir parçası gibi hissettiğinden ve bu duygu karşılıklı olduğundan, Massacre Records ile aralarındaki anlaşma yenilenecek gibi görünüyor. Son olarak grubun Metal Mind Productions tarafından 27 Kasım 2006’da Avrupa’da, 16 Ocak 2007’de ABD ve diğer ülkelerde piyasaya sürülen “Bringing The Cold To Poland – DVD” Stodola Club, Warsaw – Polonya’da kaydedilip düzenlendi. Grup Üyeleri: (Üyelerle ilgili bilgiler grubun web sitesinden alınmıştır. Sorulara cevap verirken o kadar çok eğlenmişler ki, alkollüyken hazırladıklarını düşünmeden edemedim)

Olli Mustonen
e-mail: [email protected]
myspace adresi: http://www.myspace.com/oujee
takma isim: ramppia-pukkaa
doğum Tarihi: 24 Ağustos 1981
enstrüman: Vokal
donanım: Sesi
favori Grupları: Negro, Head, Impaled Nazarene, Carpathian Forest, Helltrain, Motley Crue, Nick Cave, Paradise Lost, Johnny Ash, Dark Throne
sevdiği içki: Bira ve votka
sevdiği filmler: Bütün filmler, ear and thing in ass vegas, fight club, nature porn pillers, requiem for ass (Bunları hazırlarken çok eğlenmiş olmalı :))


Kari Vähäkuopus
e-mail: [email protected]
myspace adresi: yok
takma isim: sanKari
doğum tarihi: Rokualla
enstrüman: Clean vokal. Büyük çocuklar gibi bende scream vokal yapmaya çalıştım ama... ama… BEN CLEAN VOKAL YAPARIM, OK !!!
donanım: Hey ben sadece kendi şeyimi yapıyorum, biliyorsun. Benim şeyim ise yaptığım şeydir. Yaptığım şey benim şeyimdir, ok. Benim şeyim, yeah.
favori grupları: Toi Junkkarisen Eki on kova, sit toi Dingo on magee, sit toi..no, se missä on se vaalee pitkä jätkä laulajana, tiiäthän sä, se on hyvä.
sevdiği içki: Vesi, su, wasser, bisse tähän väliin, ei se Tuija huomaa, vesi, water.
sevdiği filmler: Titanic

br/> Riku Hopeakoski
e-mail: [email protected]
myspace adresi: http://www.myspace.com/kaaoz
takma isim: Raimo 'Blueass' Martinez - Johnson
doğum tarihi: 03 Mart 1978
enstrüman: Lead Gitar & Geri Vokal
donanım: Marshall 9100, Engl E530, Alesis Microverb IV, BBE, Gator, GHS TNT, Jim Dunlop Small Stubby 2mm, Esp-Ltd - soon Ran Guitars Custom - My Rack
favori grupları: Norther, Dissection, TikTak, Tacere, Insomnium, Blind Stare, Scar Symmetry, Arcturus, Black Label Society, Feast For The Crows, Machinae Supremacy, Sentenced, Iron Maiden, Arch Enemy, Children of Bodom, Mors Principium Est, In Flames, Shade Empire, Satyricon, Naglfar, Old Man's Child, Dimmu Borgir, Illnath, Elvis Presley, Hypocrisy, Immortal, Pain Confessor, Sworn, Helltrain, Megadeth, Skid Row, Satyricon, Disillusion, Keep of Kalessin, Anastacia, Mors Subita, Darkcrowned, Phaze–1, Gardenian, vs...
sevdiği içki: Votka, Bira, Jägermeister, Tequila, Süt ve Su
sevdiği filmler: Sin City, Braveheart, Resident Evil I & II, Van Helsing, Shiri, 2009 Lost Memories, The Descent, Lord of the Rings Trilogy, Bram Stoker's Dracula, Interstate 60, The Matrix Trilogy, Aliens Quadrilogy, Fight Club, Minority Report, Constantine, The Day After Tomorrow, Ace Ventura I & II, Liar Liar, Natural Born Killers, Pirates of the Caribbean, Blade Trilogy, Brotherhood of War, Saving Private Ryan, The Thin Red Line, Platoon, The Fifth Element, Armageddon, Rush Hour I & II, Black Hawk Down, The Nightmare Before Christmas, From Dusk Till Dawn, Kill Bill I & II, Lock Stock and Two Smoking Barrels, Transporter, From Hell, Crank, etc.


Ari Nissilä Gitar
e-mail: [email protected]
myspace adresi: http://www.myspace.com/nipamania
takma isim: Skinnari, Skimbaaja-Ossi, Dublo the downhill skiier
doğum tarihi: ’69 yazında ABD’de doğdum
enstrüman: Ritim Gitar & Geri Vokal
donanım: Toppahousut, bulalakki ja vaarin vanhat tuohitossut
favori grupları: Bira, cunt
sevdiği içki: Jaromir Jagrmaister

Veikko Jumisko
e-mail: [email protected]
myspace adresi: http://www.myspace.com/veikkocatamenia
takma isim: Tunkki, Liakku, Käpyrä, Zeke, abu
doğum tarihi: 18.01.62 (myspace adresindeki profilde 25 yaşında)
enstrüman: Bateri
donanım: Bateri, ziller, çubuklar, davul derisi, douplepedal and oturacak yer
favori grupları: Arch Enemy, Dark Tranquillity, In Flames, Hypocrisy, Dark Flood, Mors Subita, Sade Emire, Keep of Kalessin, Dimmu Borgir, ave, Deathbound, Duskfall, Porcupine tree, Opeth, Anathema, Scar Symmetry, Sotajumalauta, Wintersun, Borknagar, Dissssection, Mieshuggah
sevdiği içki: Kakao
sevdiği filmler: Edward Scissorhands, Corpse Bride, Pirates of the Caribbean, Saving private Ryan, Gladiator, Moulin Rouge, Predator 1&2, bütün Aliens serisi!


Toni Kansanoja
e-mail: [email protected]
myspace adresi: yok
takma isim: Jöpe, Jopo, Dieter Volgswagen
doğum tarihi: 1977
enstrüman: Bass & Geri Vokal
donanım: Hartke, Amfisound Custom Bass
favori grupları: Deicide, Cannibal Corpse, Slayer, Hypocrisy, Hellacopters
sevdiği içki: Kotikalja
sevdiği filmler: Carlsson på taket22.09.2006 Tarihli Riku İle Yapılan Röportaj:
Tebrikler! Yeni Albümünüz Hazır. “Location:Cold”’u kaydederken her şey yolunda gitti mi?
Riku :
Stüdyoda her şey planlandığı gibi gitmedi. Hiçbir zaman da planlandığı gibi gitmez zaten, heh. Solist Olli albümde kendi bölümlerini söylemeye başladığı sırada büyük bir sorunla karşılaştık: Olli, dört şarkı söyledikten sonra boğazındaki enfeksiyon nedeniyle sesini kaybetti. Acilen bir karar verip Mors Subita’dan Antti Haapsamo ile çalışmaya başlamalıydık. Bu gerçekten çok üzücüydü ama bizim için olumlu sonuçları da oldu. Bu üzücü olay sonucu albümdeki şarkılar daha derinlik kazandı. Çünkü üç ana vokal vardı: Scream Vokal için Olli ve Anti, clean Vokal için Kari.

Olli Mustonen’in kayıtlar sırasında sesini kaybettiğini söylediniz. Bu sorun aşıldı mı? Planlanan turnelere katılabilecek mi?
Riku :
Daha önce de söylediğim gibi, ağır bir boğaz hastalığı yaşadı, buna bir de Olli’nin yaşam tarzı ve ciddi alkol kullanımı eklenince enfeksiyon daha da kötü olmuştu. Ama şu an için boğazının gerçekten harika durumda olduğunu ilan edebilirim. Kişisel olarak Olli, Antti kendisinin yerine geçtiği için çok memnundu çünkü Antti gerçekten dehşet bir iş ortaya çıkardı.

Yeni albüm öncesinde bir üye değişimi söz konusu. Mikko Hepo-Oja’yı gruptan çıkarıp yerine Toni Kansanoja’yı aldınız. Bu kararın arkasında ne gibi nedenler vardı?
Riku :
Bu üye değişiminde büyük bir dram söz konusu değil. Biz sadece sürekli basçıya ihtiyacımız olduğunu hissettik. Mikko aslında sadece ihtiyaç olduğunda bize katılıyordu. Ama zaman geçtikçe birbirimize alışmıştık. Gitar çalışında nedenini anlayamadığımız bazı eksikler vardı. Sonra anladık ki bu eksiklikler hissetmekle ilgiliydi, atmosferle ilgiliydi... Mikko grubumuz için doğru insan değildi. Toni’nin (Burning Point, Black Swan) dehşet bir basçı olduğunu biliyorduk. Bu nedenle bize katılmasını istedik. O da hemen kabul etti ve şimdi sürekli olarak grupta çalan altı kişi olduk.

Peki, Toni gruba nasıl uyum sağladı?
Riku :
Kesinlikle harikaydı. Daha ilk provalarda bas rifflerinde küçük değişiklikler meydana getirerek kendine has bir çizgi oluşturmaya başladı. Gerçekten gruba uygun ve harika bir arkadaştır.

Bize tüm grup üyeleri hakkında bir şey söyleyebilir misiniz? İlgi alanları, tutkuları, vs.?
Riku :
Diğerlerinin ilgi alanları ile ilgili hiçbir fikrim yok. Elbette ki hepimiz bira ve votka severiz. Yani genel olarak içmeyi severiz. Bazılarımız okuyor, bazılarımız çalışıyor, bazısı bütün gün sadece yatıp bira içiyor hehhe… Bazı profilleri www.catamenia.net/biography adresinde bulabilirsiniz. Eğer okuduklarınız size biraz tuhaf gelirse, bunları çok ciddiye almayın çünkü sarhoşken bunları karman çorman etmeyi seviyoruz.

Başka projeleriniz var mı?
Riku :
Bildiğim kadarıyla Teros dışında kimsenin başka projesi yok. Teros “National Napalm Syndicate” adlı bir grupta bas çalıyor.

Uzun süre birlikte çalıştıktan sonra Massacre Studios ile süresi dolan anlaşmanızı yenilediniz. Onlarla çalışmaya devam etme nedenleriniz nelerdir? Massacre’nin dünyanın en mükemmel kayıt şirketi olmadığını biliyorsunuz, yeni bir firmayla çalışmanın çalışmalara yeni bir enerji getireceğini düşünmüyor musunuz?
Riku :
Bizce Massacre her zaman için metal sahnesinde yer alacak ve sürekli yükselecektir. Massacre’den insanlarla da konuştuk, Thomas ve Torsten ile... Hepsi de aynı görüşteydi. Biz her zaman için Massacre Records’un bir parçasıydık ve Massacre bizi her zaman destekledi. Bu nedenlerle anlaşmayı yenileme kararı aldık. Elbette ki yeni şeyler biraz yeni enerji sağlar ama biz sahip olduğumuz enerjiyi canlı çalmak ve yeni albümler kaydetmekten sağlıyoruz.

Biraz da yeni albümden bahsedelim. Şarkılar daha hızlı ve daha önceki albümlerin hepsinden daha düz. “Winternight Tragedies” ile başladığınız tarzda devam ediyorsunuz. Amaç nedir? Catamenia birkaç yıl sonra gelenekçi death metal gruplarından biri mi olacak?
Riku :
Hayır. Catamenia her zaman Catamenia gibi olacak. Biz her zaman için “Catamenia” olarak hatırlanacak bir şeyler yarattığımızı düşünüyoruz. Şu an için ruhumuzu bulduk gibi görünüyor ancak, bir sonraki albümde genel olarak nereye doğru gideriz bilemiyorum. Dediğin gibi bu albümde WNT tarzında oldu ama biz bunun tümüyle bize ait olduğunu hissediyoruz. Elbette ki her zaman aklımıza yeni fikirler geliyor –ama endişelenmeyin- Catamenia her zaman metal müzik yapacaktır.

W.A.S.P’ın “I wanna be somebody” adlı şarkısını yeniden tasarlamışsınız (cover). Bu fikir kime aitti ve özellikle bu şarkıyı neden seçtiniz?
Riku :
Biz bu şarkıyı daha önceleri başka bir projemiz olan “Unwrap” adlı grupta Veiko ve Ari ile beraber çalmıştık. Şimdilik Unwrap fikrini dondurduk, kim bilir belki ilerde yeniden canlandırırız. Bir gün şarkıyı Catamenia ile denedik ve bizce çok iyi oldu. Daha sonrasında bu şarkıyı da kayıtlara ekledik ve sonuçlar dehşetti. Böylece albümde yayınlandı.

Albüm kapaklarında sürekli kurt kullanılması grubun belirleyici özelliklerinden biri gibi görünüyor. Grup için kurdun nasıl bir derin anlamı var ki her albüm kapağında mutlaka kullanılıyor? Burada bir mitolojik atıf mı söz konusu yoksa sadece güzel göründüğü için mi kullanıyorsunuz?
Riku :
Evet, ilk albümümüz “Halls Of Frozen North”’tan beri albüm kapaklarımızda kurtları kullanıyoruz. İlk piyasaya çıkış albümümüzü kaydederken buna CEO Torsten ile beraber karar vermiştik. Oturduk, uzun uzun düşündük, konuştuk ve hep birlikte grubun kolayca hatırlanmasını sağlayacak olan kurt figürünü Catamenia’nın özel simgesi haline getirmeye karar verdik. Bunun arkasında mitoloji yok, sadece kurdun güzel bir hayvan olduğunu düşünüyoruz.

Catamenia’nın Finlandiya’daki en büyük gruplardan biri olduğunu düşünüyorum. Anavatanınızda yapılan metal müzik için ne düşünüyorsunuz? Sizce ülkenizde yapılan metal müzik hala gelişiyor mu yoksa yeterince gelişti mi?
Riku :
Bazı açılardan Fin metalinde eksikler olduğunu düşünüyorum. Ancak bu müziğin ülkemizde her geçen gün daha da büyüdüğünü, güçlendiğini de söylemeliyim. Yeni Fin metal gruplarının şarkı söylemesini, anlaşmalar imzalamasını ve dünya çapında canlı performans sergilediklerini görmek gerçekten harika. Gerçekçi olmak gerekirse, bence bu aralar Fin metali her zamankinden daha güçlü.

Önümüzdeki turnede Finlandiya, Almanya ve Rusya’ya gideceksiniz. Özellikle görmek istediğiniz şehir veya ülkeler var mı? Turneye beraber çıkacağınız Adorned Brood’ı tanıyor musunuz?
Riku :
Finlandiya’da yeterince çıkıyor muyuz? Finlandiya’da yeni gösteriler düzenlemek üzere görüşmeler yapmalıyız. Genel olarak biz çalabildiğimiz her yerde çalma şansı yakaladığımız için memnun oluyoruz. Elbette ki Doğu Avrupa’ya –Romanya, Bulgaristan’a- yeniden gitmek oldukça eğlenceli olurdu. Çünkü oralara son gittiğimizde, bu ülkelerde kesinlikle dehşet zaman geçirmiştik. Ne yazık ki, turneye katılacak olan Adorned Brood ve Winterhorde’den kimseyi tanımıyoruz. Ama bu sorun değil, bizler uyumlu insanlarız. Onları tanımanın bizlere hiçbir zararı yok, hehe.

Turneye gitmek istediğiniz ülkeler arasında Japonya, Güney ve Kuzey Amerika olduğunu okumuştum. Bu ülkelerde konser vermeniz kesinlik kazandı mı?
Riku :
Bu ülkeler için henüz kesin turne tarihi yok. Sadece gitmeyi düşündüğümüz ülkeler listesinde yer alıyorlar. Amerika’dan çok istek geliyor ve umarım bir gün Güney Amerika’da çalma fırsatını yakalarız. Bu gerçekten çok mükemmel olurdu ve bir hayalimiz gerçekleşmiş olurdu. Bunu gelecek gösterecek…

Ana vatanınızdaki Goth/Sleaze sahnesi hakkında ne düşünüyorsunuz? İlginizi çekiyor mu? Bu tür müzik yapan müzisyenlerle iletişim içinde misiniz yoksa bu sizin için sadece “aptal kız şeylerinden” mi?
Riku :
Hehehe… Ben bu kategorinin büyük hayranlarından değilim. Ama elbette ki her zaman için ortaya çıkan müzik her ne türde olursa olsun müzisyenlere saygım var. Sadece yapmak istedikleri şeyi yapıyorlar hepsi bu. Eski basçımız Timo “End Of You” adındaki bu tarz müzik yapan bir grupta çalıyor. Bu müzik türü benim uzman olduğum bir dal değil. Ayrıca Timo da dehşet bir arkadaş ve basçıdır.

Dissection’daki ve sanırım Shining’in şarkıcısı Jon geçen haftalarda gerçekleştirdiği intiharı inançlarını ispatlamak için yaptı. Bunun için herhangi bir yorumun var mı? Bu senin için de aynı şekilde geçerli olabilir mi?
Riku :
Bu konuyla ilgili yorum yapmak istemiyorum aslında... Sadece şunu söyleyebilirim; intihar etmek aptalca ve korkakça bir davranış şekli. İntihar, hiçbir sorunun çözümü değildir.

Anavatanında, Finlandiya’da bu kara kış döneminde ne yapmayı düşünüyorsun? Bu dönem için herhangi bir plan var mı?
Riku :
Hiçbir planım yok. Kış başından kış sonuna kadar turnede olacağız. Sonrasında da yeni albüm hazırlıklarına başlayacağız. Muhtemelen 2007 yaz aylarında yeni albüm kayıtlarına başlarız.

Son olarak sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ve umarım turne eğlenceli ve başarılı geçer. Bize söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Riku :
Teşekkür ederim. Sadece içmeye devam edin. “Rock”maya devam edin ve belki sarhoş olursanız “roll”un da biraz, hehe. Yeni albümümüz Location: Cold’u alın.

(22.09.2006)Catamenia ile 2005 senesinde yapılan röportajlar:
Şu anda Grup Üyeleri Kimler?
Riku :
Şu anki üyeler şu şekilde; O.J. Mustonen/Vokal, Riku Hopeakoski/ Lead Gitar, Ari Nissila/Ritim Gitar, Tero Nevala/Klavye, Veikko/Bateri, Miko/Bass Gitar. Şu anki mevcut üyelerle grup atmosferi ve ruhu şimdiye dek olmadığı kadar iyi ve uyumlu.
O.J : Sürekli gürültü yapmaya çalışan bir grup as*****

Grup ne zaman kuruldu?
Riku :
1995 senesinin sonlarında, ben ve eski solist Mika bu grubu oluşturduk. Mika’yla zaten çok eski arkadaştık ve sürekli beraber çalardık. Ama önceleri sadece eğlence amaçlı çalardık. 1995 senesinde Catamenia kurulmuş sayılabilir çünkü daha öncesinde grubun adı bile yoktu, ya da sürekli grup ismini değiştiriyorduk. Ama bu çok uzun hikâye…

Grubun ilk başlangıcını anlatmak ister misin?
Riku :
Daha önce de söylediğim gibi 1995 senesindeydi. Sadece biraz müzik yapmak ve bunu hobi edinmek istiyorduk. Ben daha henüz lisedeyken bir arkadaşıma bateri çalıp çalamayacağını sormuştum. İlk riffler ve notlar o arkadaşımın babasının garajında alındı. Her şey çok çabuk gerçekleşti ve sadece garajda çalmanın bize yetmediğini, bunun dışında bir şeyler yapabileceğimizi fark ettik. İlk tanıtım kaydımızı (demo) kaydetme kararı aldık. Bu kaydın insanlar üzerinde bıraktığı etki gayet iyiydi. Böylece kısa süre sonra diğer tanıtım kaydımız (demo) olan “Winds”’i kaydetmek istedik. Ve bu da resmi olarak Massacre Records ile anlaşma yapmamızı sağladı.

Peki ya kayıt konusunda yaşadığınız zorluklar?
Riku :
“Winternight Tragedies” bizim daha 6. albümümüz. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz bütün kayıtlar gerçekten mükemmel geçti. Ama bu yeni albüm için daha önce “ChaosBorn”’u kaydettiğimiz stüdyo ile çalışmaya karar verdik. Hatta bunu “ChaosBorn” kayıtlarının hemen ardından kararlaştırmıştık. Çünkü burada ses sistemi göz kamaştırıcıydı ve Kakke Vähäkuopus ses konusunda mükemmel iş çıkardı. Ayrıca Mastervox Studios’daki atmosfer her zaman için mükemmeldi. Yani burada kayıt yaparken her şey mükemmeldi ve zaten bunu da ortaya çıkan albümlerden anlayabilirsiniz.
O.J. : “Winternight Tragedies” benim Catamenia’daki ilk albümüm. Daha önceki grubum Dorotha’da sadece bir tane uzun soluklu albüm kaydı çalışmam oldu. Bu nedenle bu konuda çok uzman değilim ancak Veikko ve Tero’nun bu albümde yapabileceklerinin en iyisini gerçekleştirdiklerini söyleyebilirim.

Peki, sırada ne var?
O.J. :
Umarım birçok Catamenia CD’leri…
Riku : Evet. En azından bir Catamenia albümü daha olacağı kesin. Umarım Massacre Records ile yaptığımız anlaşmayı yenileyebiliriz ya da başka bir şirketle anlaşırız.

Hayatınızdaki dönüm noktaları?
O.J. :
Catamenia’ya katıldığım gün… Öncesinde hayatım sürekli dibe doğru gidiyordu.
Riku : Hehehe. Massacre Records ile imzaladığımız anlaşma hayatımdaki en önemli dönüm noktasıydı. Massacre Records ile anlaşma imzalamak, piyasaya giriş albümümüzü kaydetme fırsatı vermişti. Bu da bizim en büyük hayallerimizden biriydi ve gerçek olmuştu. Ve böylece daha çok albüm çıkarma şansı elde ettik ve devamı da gelecek.

Yeni albümünüz “Winternight Tragedies”’i nasıl tarif edersiniz?
O.J. :
Eğer hızlı, melodik ve yırtıcı metal seviyorsanız, bu albümü seversiniz. Harika riffler, harika icraat ve her şey harika.
Riku : Ayrıca albümdeki prodüksiyon da göz kamaştırıcı.

Albümdeki ilgi çekici şarkılar sizce neler?
Riku :
Aslında ben bu albümdeki her şarkıyı seviyorum. Ama illa ki birkaç tanesini söylemem gerekiyorsa, bunlar “The Heart Of Darkness”, “Verikansa”, “The Crystal Stream”, “My Blood Stained Path”, “Iced Over” ve “The Ancient” olabilir. Hahaha… Bütün bu şarkılar arasından sadece tek bir tane favori parça seçmek çok zor.
O.J. : Ben WNT albümünde en çok “Verikansa”’yı seviyorum. Koro dehşet ve bu şarkıyı canlı olarak söylemek için sabırsızlanıyorum. “Iced Over” da bence albümdeki en iyi şarkılardan biri.

Peki Prodüksiyon?
O.J. :
Albümü Oulu’daki Mastervox Studios’da kaydettik. Atmosfer harikaydı ve orada harika zaman geçirdik. Yapımcıların ikisi de gerçekten çok profesyonel herifler. Bu sayede albümde yüksek kaliteli bir prodüksiyon ve ses kalitesi yakaladık.
Riku : Evet, daha önce de söylemiştim. Bu albümdeki prodüksiyon, “ChaosBorn”’deki gibi dehşetti. Zaten Mastervox Studios ile tekrar çalışma nedenimiz de buydu. Bu arada Kakke ve Immu’ya selamlar.

Albümde şarkılar arasında herhangi özel bir bağlantı var mı?
O.J. :
Bu albümde şarkılar arasında herhangi bir bağlantılı konu var gibi görünmüyor. Bir CD dolusu Catamenia şarkıları... Benim gördüğüm tek bağlantı budur.
Riku : Şarkılar arasında incecik kırmızı bir çizgi var, hepsi farklı kışa özgü trajediler hakkında. Gerçek hikâyelerden kurgulanmış hikâyelere kadar…

Peki, albümün genel ruhsal durumu nedir?
O.J. :
“Winternight Tragedies” uyumadan önce dinlenmesi gereken ya da depresyondayken dinlenecek türden bir albümden ziyade, daha çok kafanızı duvarlara vurduğunuzu fark etmeyecek kadar headbang yapabileceğiniz bir albüm. Albüm için hala “mutlu” ya da benzeri kelimeler kullanmıyorum. Çünkü albüm daha çok yırtıcı sound’a sahip.

Senfonik Black Metalden etkilendiğiniz söylenebilir mi?
O.J. :
Gruptaki herkesin Dimmu Borgir gibi senfonik black metal grupları dinlediğine inanıyorum. Bu nedenle diyebilirim ki, biz biraz da olsa senfonik black metalden mutlaka etkilenmişizdir.

Yeni albümde en çok dikkat çeken şey?
Riku :
Genelinde müziğin kendisinin dikkat çektiğini söyleyebilirim. Bir de elbette ki prodüksiyon... Bütün albüm sanki milyon dolarlık stüdyoda kaydedilmiş gibi bir sound’a sahip ama öyle değil.

Peki, albümün etkisi nasıl oldu?
Riku :
Albümün yarattığı etki dehşetti. Bütün dünyadan harika eleştiriler aldık ve birçok röportaj gerçekleştirdik.
O.J. : Etki gerçekten harikaydı. Gördüğüm bütün eleştiriler olumluydu. Catamenia hayranlarının destekleri de dehşetti. Herkes yeni albümü beğenmiş görünüyordu.

Müziğinizle ne anlatmak istiyorsunuz?
O.J. :
Harika müzik yapıp eğlenmekten başka mesaj vermek istemiyorum kimseye.
Riku : Bende!

Hayat Felsefeniz?
Riku :
Hayatta bira müzik ve kızlar gibi birçok güzel şey var, heh.
O.J. : Özel bir felsefem ya da her gün uyduğum kurallarım vs. gibi herhangi bir şey yok. Bence felsefeler, dinler vb. özenle uygulandığında seçeneklerimizi daraltıyorlar. Ben bütün kapıları açık bırakmayı seviyorum…

Grubun Geleceği?
O.J. :
Baharda kısa bir turneye çıkacağız ve umarım birçok gösteri düzenleyeceğiz. Ve elbette ki kayıtlara devam edeceğiz, böylece insanlar bizi unutmayacaklar.
Riku : Evet… Bu sene içinde stüdyoya girmeye çalışacağız ve 7. albümümüzü kaydedeceğiz.

EMANUELE GENTILE

O.J. Mustonen ile Riku Hopeakoski ile Sam Chronic tarafından 05.05.2005 tarihinde bir mesajlaşma programı sayesinde gerçekleştirilmiştir.
Son yayınlanan “WNT” albümleri grubun diğer albümlerinden farklı olarak daha karanlık bir yapıya sahip. Catamenia hala brutal/melodik doğasını korumaya devam ediyor ancak bu seferki albümde farklı bir duygu mevcut. Bu üye değişimlerinden ya da kişisel problemlerden ya da sadece Finlandiya çok soğuk olduğundan kaynaklanıyor olabilir mi? Merhaba Riku ve O.J. Nasıl gidiyor?
Riku :
Her şey yolunda: içtim ve tatmin oldum… Hehehe. Catamenia açısından her şey yolunda. Winternight Tragedies ile ilgili güzel yorumlar var.
O.J : “Winternight Tragedies” henüz çıktı ve tüm grup olarak bu albümden tatmin oldu. Riku’nun da dediği gibi, yorumlar, hayranlarımız ve destekleri gerçekten harika.

Güzel… Bende sohbete ilk olarak Winternight Tragedies’den başlamak istiyordum… Albümdeki şarkılar konusunda ilhamınızı nerden aldınız?
Riku :
Sam, albümdeki Fin şarkıları, Winter War adlı savaşta Ruslara karşı savaşan Fin askerlerine adanmıştır. Onlara saygı duyduğumuzu onları överek ifade etmek istedik. Diğer şarkılar ise kışla ilgili, karanlık ve soğuğa değişik bir bakış açısı sağlayan, farklı hikâyelerden oluşan şarkılar.
O.J. : Ben gruba bütün bu şarkılar hazırlanıp kaydedildikten sonra dâhil olduğum için bu aşamanın hiçbir bölümünde yer almadım. Ancak bana kalırsa Catamenia şarkıları hep Riku’nun bahsettiği şeylerden geliyor. Finlandiya’da her zaman kış ve karanlık… Hatta yazın bile… Hehehe

Bu çok kötü… Albüm içinde şarkılar arasında birlikte bir bağ olduğunu öğrenmek bizi hemen diğer bir soruya götürüyor… Şarkı isimlerini bizim için dilimize çevirebilir misiniz?
Riku :
Verikansa “Kanlı Millet” ya da “Kanlı İnsanlar”. Nerden baktığınıza ya da dinlediğinize bağlı olarak değişir. Perintö Pohjalan “Kuzey Ülkesinin Mirası”. Bu iki şarkı da bize Finlilerin katıldığı “Winter War” adlı savaştan bahseder.

Sanırım geri kalan şarkıları dil engeli nedeniyle çevirmeme imkân yok. Ama şunu söylemeliyim ki, bu iki şarkı belki de albümün en en favori iki şarkısı… İkisinde de var olan etnik atmosfer inanılmaz duygular veriyor insana...
Riku :
Teşekkürler. Bizde aynı şekilde düşünüyoruz. Fince müziğimize kesinlikle uygun, belki ilerde tümüyle Fince bir albüm yaparız. Ama bu konuda tahtaya vurmamız gerek… Sonraki albümde başımıza nelerin geleceğini kimse bilemez.
O.J. : En çok da Fin dilini bilmeyen insanlar Fince şarkıları seviyorlar. Belki bu, Finceyi hiçbir yerde duymayan kimselere çok egzotik geliyordur. Gerçi bizim dilimiz İngilizceden daha keskin ve agresif müziğe daha uygun.

Kesinlikle. Konuya geri dönecek olursak şunu söylemeliyim ki, bu albümünüz önceki albümlerden daha agresif ve gelişmiş; Catamenia için gerçekten kuvvetlenmiş bir sound. Bence bu albüm grubu aynı kategorideki diğer gruplardan ayıracaktır.
Riku :
Bence bu “ChaosBorn” albümündeki sonuç sayesinde bu şekilde oldu. “ChaosBorn” ortaya çıktıktan sonra biz aynı yapımcı ve aynı stüdyo ile çalışmaya karar verdik. Bence bu başarıdaki asıl sır budur. Elbette ki şarkılarımız daha sert ve yırtıcı ve O.J.’in sesi de zaten en yumuşak şarkıları bile yırtıcı hale getiriyor, Hehehe. Ama ben “ChaosBorn”’dan sonra bu stüdyo ve yapımcı ile bu şekilde bir başarı sağlayacağımızı tahmin ediyordum.
O.J. : Uzun zamandır yaptığımız en agresif albüm olduğu konusunda tamamen Riku’ya katılıyorum. Gitarlar artık daha ön planda ve klavye daha önceki albümlerde olduğu gibi daha üstün konumda değil. Bu albümde çalışımız konusunda daha birçok fikir duyabilirim.

Bu albümün kaydı sırasında bazı engeller ve değişimler olduğu doğru mu?
Riku :
Doğru. Ve üye değişimi hiç de kolay olmadı. Basçımız Timo, Mikko ile yer değiştirdi. Bunun nedeni de Mikko’nun Catamenia provalarına ayıracak vaktinin kalmamış olmasıydı. Kendi özel şeyleri vardı ve durum bu şekilde sonuçlandı. Ve solist Mika’da aynı şekilde… Mika’yı O.J.’e tercih etmemiz için sadece tek bir neden görüyorum… Mika hiçbir zaman provalara gelmedi. Stüdyoya gelişi hep vokalleri kaydedeceğimiz zamana denk gelirdi. Hiç prova yapmadığından sesi berbat bir halde olurdu. Ona prova yapması için iki hafta süre verdik. Bizim için çok pahalıya mal olan bu iki hafta boyunca hiçbir şey olmadı. Böylece solistimizi değiştirmek zorunda kaldık. Hatta ritim gitar çalan arkadaşa deli olup olmadığımızı sordum. Ancak O.J.’i dinlediğimizde deli olmadığımızı anladık. O.J. ile karşılaştırılınca önceki vokal çok zayıf kalıyor. Elbette ki gerçekten Mika’yı aşağılamak için konuşmuyorum. Mika’nın sesi mükemmeldi ancak sonradan ona bir şey oldu. Hatta Dawn Of Relic de aynı şeyi fark etti.

O.J. Hangi gruptan geldi?
O.J. :
Dorotha’dan geldim. Tero ve Veikko ile beraber Dorotha’da da beraberdik. Yani şimdi Dorotha’nın yarısı Catamenia’nın da üyesi…
Riku : Sanırım ismimizi Catatha olarak değiştirmemiz gerek, Hehehe. Evet öyle görünüyor! Peki, basçı Timo nereden geliyor?
Riku :
Unwrap ismindeki bir gruptan. Bu Ari ile benim projemizdi. Veikko da orada çaldı. Unwrap bugünlerde pasif. Çünkü Unwrap’de çalan herkes şuan zaten Catamenia’da… Devam etmemiz için ne gibi bir amaç olabilir ki? Ama müzik değişikti…

Öyle görünüyor ki, Finlandiya’da sıkı bir sahne oluşmuş… Bir gruptan diğerine transfer olan muhteşem solist O.J.’i kaybeden grubun size karşı garezi var mı?
O.J. :
Dorotha ile uzun zamandır hiç prova yapmadık ve zaten aynı gruptan iki kişi Catamenia’da… Yeni bu konuyla ilgili hiçbir problem yaşanmadı. Riku : Böyle bir şey hiç olmadı. Zaten Dorotha şuan için aktif olarak müzik yapan bir grup değil.

Albümdeki clean vokaller göz kamaştırıcı… Tero (Klavyeci) bütün bu vokalleri halledebiliyor mu?
Riku :
Yeah… Tero clean vokalleri canlı olarak söyleyebiliyor. Ama bu albümdeki clean vokalleri Kakke, yapımcımız yaptı. Biz bu albümde daha önceki “ChaosBorn” albümünde olduğu gibi Kakke’nin sesini kullanmak istedik. Çünkü onun sesi tam olarak bizim tarzımıza uyuyor.

Bu yeni albümde bayan vokaller de vardı değil mi?
Riku :
Evet bu albümde birkaç yerde bayan vokal kullandık. Bunları da Heidi Sainio seslendirdi.

Burada bir de cover mevcut… Satyricon’un “Fuel For Hatred” şarkısı… Grup olarak neden bu şarkıyı seçtiniz?
Riku :
Bu çok basit. Bu şarkı mükemmel bir şarkı ve biz de şarkıyı yeniden tasarlamak istedik. Ancak stüdyodayken bile şarkının Catamenia albümüne uygun olup olmadığını tartışıyorduk. Gitarları da ekleyince, bu şarkının işe yarayacağını anladık. Çoğu kimse Moottorisaha ve Satyricon versiyonunun daha iyi olduğunu söylüyor. Bu elbette ki sadece bir fikir ve zevk meselesi ancak Veikko bu şarkıyı gerçekten mükemmel çalıyor. Ve elbette ki her zaman için orijinal versiyonu daha güzeldir. Ama bence biz bu şarkıyı yeniden tasarlayarak iyi bir iş çıkardık.
O.J : Riku’nun söylediği gibi, bir şarkının iyi olup olmadığı zevk meselesidir. Ama bence biz bu şarkıda mükemmel bir iş başardık. Biz bu şarkıya Catamenia sound’u kattık.

Black metal konusuna geri dönecek olursak, eğer Catamenia’nın yaptığı müziğin sınıflandırılması zorunlu olsaydı, kendinizi black metal tarzında görmek ister miydiniz?
O.J :
Biz evet, pek çok black metal unsurunu şarkılarımızda kullanıyoruz. Ancak rahatça başka türlerin etkileşimini de müziklerimizde fark etmek mümkündür. Bu nedenle grubu black metal tarzıyla sınırlandırmak istemezdim. Zaten Catamenia şarkı sözleri de yeterince karanlık değil. Bence “gerçek” black metal, şeytani bir ideolojiye de sahip olmalıdır, ama bu bizim uzman olduğumuz bir konu değil. Şarkılardaki atmosfer black metali andırıyor.

Evet, bende buna katılıyorum… Bence Catamenia’nın atmosferinde black metal var… Ama bir tarzda olduğunu söyleyebilmek için sanırım daha fazlası gerek. Ancak Catamenia bir çok müziğin unsurlarını içinde barındırabilen bir grup… Sanırım grubun kendisini bir tarza sığdırmaya çalışması imkânsız. Ve bence siz çocuklar, bence bu kavrama uygun düşersiniz
Riku :
Hehehehe… Biz bu “tarz muhabbeti”’nden nefret ediyoruz… Evet, her zaman için ne istiyorsak onu çaldık. Kimsenin bize “Parçalarınıza biraz daha metal katın, biraz da progressive rock katın” demelerine aldırmadık. Hayırrr… Biz sadece istediğimiz müziği çalıyoruz… Bu şekilde davranmaya da devam edeceğiz…
O.J : Bu konuda Riku’ya katılıyorum. Biz kendi istediğimiz müziği yaptıkça, gerçekten insanların bizi hangi tarzda sayıyor olduklarını önemsemiyoruz. Dolarlar için müzik yapmak saçmalık!

Güzel… Bence de böyle olmalı… Öyle görünüyor ki, grubun popülerliği epey artmış durumda… Kayıt firması bunu size aksettirdi mi?
Riku :
Massacre Catamenia’ya ayırmış oldukları desteklerini arttırdılar. Her şey yolunda gidiyor. Bu röportajda Almanlar hakkında kötü hiçbir şey yok ehehhehehe

Yakın gelecekte turne planlarınız var mı?
Riku :
Aslına bakacak olursan, birçok turne planımız var. Finlandiya’da Soulgrind, Rapture ve Dark Flood ile yeni gösteriler yapmak üzere ile beraber plan yaptık. Ancak Doğu Avrupa turnesinden sonra muhtemelen Avrupa’da daha büyükçe bir konser vereceğiz. Duyduğum kadarıyla Ekim ayında Avrupa turneleri epey kalabalık olacakmış. Umarım bir gün Güney ve Kuzey Amerika’da konser verme hayalimiz gerçekleşir.

Evet, çocuklar siz burayı, Amerika’yı da fethetmek zorundasınız!
Riku :
Evet sizlere nasıl bira içileceğini göstermemiz gerek hehhe
O.J : Biz geldiğimizde karılarınızı eve kilitleyip sarhoş etseniz iyi olur!

Siz Finlilerin çok iyi içtiklerini biliyorum! Hazır konu açılmışken… Grupla ilgili komik içki âlemi anılarınız var mı?
Riku :
Her ne zaman içersek içelim, biz eğleniriz. Ve grupla alakalı olmayan bir gerçek; “Bir Finli ayağı takılıp yere düşse bile, asla bira şişesi asla yere düşmez”
O.J : Son gösterimizde kafam güzel oldu. Ben Finli ve çok tanınmış alkolik bir müzisyen olan Topi Sorsakoski’nin şarkılarını söyledikten sonra baterinin oralarda pantolonuma işedim. Tam merdivenlerden aşağı yuvarlanacaktım ki, birisi boynumu kırmadan önce beni yakaladı Hehehehe

Eğer buralara gelirseniz, tehlikeli olacak. Bence Catamenia şovundan sonra işe dönmem en az bir hafta sürer. Peki, şimdi konu dışından bir soru sorayım… Grubu çöl şeklinde olan bir adaya bıraktık… Yemek var, içecek var, bira var… kim buna karşı çıkar?
O.J :
Bence Ari bu konuda karşı gelecek en son kişidir. Hepimizi döver ve bütün birayı kendisi içer.
Riku : Bence Ari beni dövmez Hahaha. Biz her zaman birayı paylaşırız. Hiçbir zaman “buzdolabından bira alabilir miyim?” gibi sorular sormadık birbirimize… Ama tabi birası olmayan bir adamın neler yapabileceğini kimse kestiremez ehhehhe.

En büyük korkunuz nedir?
Riku :
Hahaha sanırım benim en büyük korkularımdan birisi havasız kalarak, canlı canlı yanarak ve denizde boğulmak.
O.J : Bizim prova odasının tuvaleti…

Evet var sayımlı sorularımızdan bir tane daha; Eğer sınırsız paranız olsaydı, ilk alacağınız şey nedir?
Riku :
İlk alacağım 2 şey var… Chevrolet ve Corvette alırdım. Biri bana biri Ari’ye, hehe. Ari tam bir Corvette hayranıdır.
O.J : Hm… Sanırım bira alırdım…

Zakk Wylde ile tanışmak sizin için gerçekten büyük bir şey olurdu değil mi?
Riku :
Bu gerçekten harika bir şey olurdu. Her zaman ona hayrandım. Özellikle de “Black Label Society”’den çaldığında… Benim en sevdiğim gruplardan biridir.
O.J : BLS’ yi çok fazla sevmiyorum ama Pride&Glory bence muhteşem bir gruptu.

Peki, etkilendiğiniz başka kimseler var mı?
O.J :
Turbonegro ve Carpathian Forest. İkisi de bence dehşet müzik yapıyor ve harikalar.
Riku : Immortal, Hypocrisy, Sepultra vb gruplar. Eğer hiçbir gruptan etkilenmediğimi söylersem poz kesiyor gibi görüneceğim, hehe

Evet, bu doğru… Peki, gelecekte grubu neler bekliyor?
Riku :
En azından bir albüm daha yapacağız. Ve umarım daha da fazlasını yaparız. Ancak şu an bir tanesi anlaşma dâhilinde olduğundan bu kesin.
O.J : Daha harika albümler yaparak aydaki ilk grup olacağız.

Hayranlarınıza ve okuyucularımıza söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
O.J :
Eğer harika melodilerle yırtıcı metalden hoşlanıyorsanız, derhal “Winternight Tragedies” almaya gidin!
Riku : Evet. Ayrıca internet adresimiz olan www.catamenia.net’i kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca bir de Finlandiya’nın Karjala birasını mutlaka deneyin!

Hiç denemedim… Ama Miller Lite’a alışabildiğime göre, her şey güzel gelebilir…
O.J :
Ben sadece Fin biralarını seviyorum. Finlandiya dışında hazırlanan her biranın tadı sidik gibi…
Riku : Evet… Miller Lite hiçbir şey değil… Karjala ile hiçbir şey boy ölçüşemez hehhe ve tüm dünyadaki hayranlarımıza selamlar!

Riku ve O.J’e röportaj için teşekkür ediyoruz. Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim ve sizinle konuşmak bir zevkti.
Riku :
Teşekkürler Sam. O.J : Teşekkürler.

Kaynakça:
http://www.catamenia.net
http://en.wikipedia.org/wiki/Catamenia

http://www.metalstorm.ee/bands/biography.php?band_id=433&bandname=Catamenia

http://www.myspace.com/catameniaband
http://www.myspace.com/veikkocatamenia
http://www.myspace.com/oujee
http://www.myspace.com/nipamania
http://www.myspace.com/kaaoz
http://www.proserpine.de/metal/pdf/catamenia.pdf
http://www.musik.terrorverlag.de/interviews.php?id=410&

http://www.tartareandesire.com/interviews/catamenia1.html
"
Tarih: 10.02.2007 Saat: 19:42 Gönderen: ImpLosioN
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Biyografi
· Haber gönderen ImpLosioN


En çok okunan haber: Biyografi:
HAGGARD

 
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 
Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 

Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

BlinkList del.icio.us FaceBook Folkd Furl Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Re: Finlandiya’nın Vahşi Kurtları: Catamenia (Puan: 1)
Gönderen: ImpLosioN ([email protected]) Tarih: 14.02.2007 Saat: 16:44
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Gene harika ötesi bir biyografi olmuş ece, ellerine sağlık.Re: Finlandiya’nın Vahşi Kurtları: Catamenia (Puan: 1)
Gönderen: AurorAxSx Tarih: 18.02.2007 Saat: 15:38
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Saol Kerem... Sen de çok çalıştın ama :) Düzenleme için sağol :) Senin de ellerine sağlık...Re: Finlandiya’nın Vahşi Kurtları: Catamenia (Puan: 1)
Gönderen: queeNBuzzo Tarih: 25.02.2007 Saat: 05:18
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bi de gelebilseler aşırı mutlu olacaktık en kısa zamanda gelirler umarımRe: Finlandiya’nın Vahşi Kurtları: Catamenia (Puan: 1)
Gönderen: Drizzt Tarih: 15.09.2007 Saat: 22:50
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Biyografi dediğin böyle olur.Ellinize sağlık...


MetalTR.NET'de yayınlanan tercümeler, biyografiler, köşe yazıları, resimler ve sair materyaller izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.
Copyright © 2004-2012 MetalTR.NET
| Yasal UyarıSitemap - forumtags -
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Sayfa Üretimi: 0.19 Saniye
Untitled Document