Testament İle Yeni Albümleri Hakkında Röportaj
Tarih: 05.02.2008 Saat: 19:16
Konu: Röportaj
Testament, 1980’lerde San Fransisco körfez bölgesinden çıkan ilk Thrash Metal grubudur. Benzersiz sound’ları, etkileşimleri ve uzun ömürlülükleri onların “Tüm Zamanların Efsane Thrash Metal Grupları” listesinde Slayer, Megadeth, Metallica ve Anthraxla beraber beşinci isim olarak anılmalarına neden oldu.
[RÖPORTAJ için Link tiklayin.]

Testament, bu sene Nuclear Blast ile imzaladığı kayıt anlaşması sonrasında, uzun süredir geri dönmesi beklenen gitarist Alex Skolnick’in de gruba geri dönmesiyle birlikte yeni stüdyo albümleri için hazırlıklara başladı. Grup gelecekleri için oldukça iyimserken, bir yandan da kendilerine özgü Thrash Metal melodileriyle dünyaya saldırmaya hazırlar… Yeni albümün kayıt aşamasında Ultimate-Guitar’dan Joe Matera, grubun kurucusu ve aynı zamanda gitaristi Eric Peterson ile görüşerek Testament’in yeni albümü ve planları hakkında röportaj yaptı.

- Testament ile beraber, grubun yeni çıkacak stüdyo albümü üzerine çalışmak için stüdyodasınız. Şimdiye kadar nasıl gitti?

Eric Peterson:
Berkeley/California’daki Fantasy Studios’da kayıt işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Kısa bir süre önce bateri işini bitirdik. Kaydımızın mix işlerini de halledecek olan prodüktör Andy Sneap ile çalışabilmek gerçekten muhteşem bir şey. Yaklaşık iki hafta kadar önce bateri kısımlarını bitirdik. Sonrasında ben kendi kısmımı halletmeye çalıştım. Hemen hemen kaydedilmeyen sadece bir şarkım daha kaldı. Ayrıca mutluyum çünkü bu yeni Eddie Van Halen amplifikatörünü kullanmaya başladım. 5150 iyi olan… Bu gerçekten harikulade bir şey ve bununla gerçekten muhteşem tonlar çıkarabiliyorum. Gerçekten de bu ses Van Halen’ın ilk kayıtlarındaki sesi andırıyor. Gerçekten iyi bir chugg-y mid-range ve tümden modifiye edilmiş Marshall sound’una sahip.

- Mark iyi’e de sahnede yer olacak mı?

Eric Peterson:
Açıkçası bunu şuan için bilmiyorum. Gerçekten çok pahalı ama onu daha çok seviyorum. Aslına bakarsan hala bunun kararını vermeye çalışıyorum…

- Kaynaklara baktığımızda durum şunu gösteriyor; yeni Testament albümü “Practice What Your Preach” ile “The Gathering” benzeri bir albüm olacak. Sizce bu söylem doğru mudur?

Eric Peterson:
Kendisi gibi… Yani sadece Testament gibi bir sound’a sahip olacak. Bu tabi sizi geçmişteki birçok Testament parçasına götürecek ama “The Gathering”’de yaptığımız gibi, bugünkü teknolojiyi de içerecek. Size şunu diyebilirim ki, bu albüm “The Legacy” ile “The Gathering” arası bir çalışma olacak. Birçok güzel armoni ve benzeri şeyler yaptık. Oldukça güzel olacak.

- Bu yeni albümde 1992’de “The Ritual”’dan beri ilk defa Alex Skolnick ile beraber çalışacaksınız. Onun yeniden kadro içinde yer alması size ne hissettiriyor?

Eric Peterson:
Bence bu muhteşem. Hafta sonu beraber kayıttaydık. Onunla beraber kayda girmek için New York’a gittim ve gerçekten her şey muhteşem geçti. Kayıtların yarısı kadar bir kısmını hallettik. Onun leadleri de hafta sonundan sonraya kaldı. Bu kayıttaki parçaları gerçekten muhteşem… Yaptığı işi insanlar gerçekten çok beğenecek.

- 1992 senesinde Alex gruptan ayrıldığında artık gitar sololarının müzik içinde kullanılması eskisi kadar popüler değildi. Ancak şimdi günümüze baktığımızda, yeniden moda olan gitar sololarıyla beraber Alex’in gruba geri dönmesi sanırım tam zamanında oldu.

Eric Peterson:
Evet o işin miadı dolmuştu… Herkes solo yapıyordu ama sonunda bence artık bir mola verilmesi gerekiyordu. Ama şimdi o kadar çok sololar yok ve buna yeniden ilgi arttı… Biz de bu ilgiyi karşılayacağız. Biraz heyecanlıyım çünkü bu kayıtta ben de leadlerde çalıyorum.

- Gitar sololarında kimin neyi çalacağına nasıl karar veriyorsunuz? Bu Alex’le ikinizin görüşüp anlaştığı ilk konu mu oluyor?

Eric Peterson:
Hmm evet işte, ayrıntıları düzenlerken bunun hakkında da konuşuyoruz. Genelde ‘Burada nereye solo koymak istersin?” diye sorarak ilk seçim hakkını ona veriyorum. Daha çalınması gereken birçok şey var ve yazılması gereken pek çok değişik dokular ve ritimler var… Ben elbette birçok şeye solo ekleyebilirim.

- Albümün ilk kayıt aşaması baterist Nick Barker ile gerçekleştirilmişti ama sonradan Paul Bostaph gruba dahil oldu.

Eric Peterson:
Evet Nick turne sırasında olduğu gibi, kayıt sırasında da bizimleydi. Ama göçmenlikle vb konularla ilgili bazı sorunlar vardı ve biz de bir seçim yapmak zorundaydık. Tüm bunların yanı sıra Paul Bostaph her zaman uygundu ve bütün kayıt dönemi boyunca bizimle beraber kalabilecekti. Biz de bu yolu seçtik. Nick gerçekten muhteşem bir davulcu ve iyi bir dost. Onun için çok üzgünüm. Ama Paul ile aynı yerde, aynı mekândaydık ve onunla yola devam etmemiz daha anlamlıydı…

- Şarkı sözü yazma sürecine gelince, grup kadroyla beraber nasıl bir evrim geçirdi?

Eric Peterson:
Şuan için diyebilirim ki bu, ben ve Chuck ile ilgili. Müziğin neredeyse %99’unu ben yazdım ve Chuck da vokal bölümlerine yetişiyor. Ve neredeyse ne yapacağımız, ne hakkında konuşacağımız ve ne tür bir sound istediğimiz konusunda sürekli hemfikiriz. Ne zaman yazmaya başlasam, yönümüzü, hangi metal tarzında yapacağımızı, hangi eski şarkıları sevdiğimizi ve hangi yeni şarkıları beğendiğimizi… Yani kısaca pek çok değişik konu üzerine konuşmaya başlıyoruz.

Peki kayıt aşaması? Bugün bakıldığında o nasıl görünüyor?

Eric Peterson:
İlk zamanlarda oraya bütün grup hep beraber ya tek gitarist ya da gitaristlerin ikisi beraber kulaklıklarıyla bateristi işin dışında bırakarak giderdik. Bütün gün orda otururken yapabileceğimiz tek şey bateriste parçalarının kaydında yardım etmek olurdu. Şimdi artık Pro Toollar ve Click tracklarla şarkının tempo haritasını çıkarıyorum ve hepimiz kayda başlamadan önce ona uygun çalıyoruz. Mutlu olabileceğimiz bir şeyler başarana kadar bateristle beraber provalar yapıyoruz sonrasında da gerçek bir grup soundu elde ediyoruz. Bunu bir defa not ettikten sonra her iki gitar parçalarını da Click için çalabiliyorum. Böylece sonradan baterist kayda geldiğinde, kulaklıktan gitar seslerini duyarak çalışını mükemmelleştirebilir. Eskiden rehber parça yapardık ancak gitarlar sanki paslı gibi berbat bir sound’a sahip olurdu. Ama şimdi gerçekten odaklanıp sound’u doğru düzgün tutmaya çalışıyorum.

- Prodüktör Andy Sneap kayıtlara ne kattı?

Eric Peterson:
İnancını, kayıtlar konusundaki bilgisini ve bizim etrafta birilerinin bir şeyler yapmasını beklememize gerek kalmayacak şekilde hızını kattı. Elbette bu kayıt işinin bizim için rahat olması için de elinden geleni yapıyor. Gerçekten doğru sound’u almak konusunda çok iyi… Neredeyse üç gün içinde bateri ya da trampet için ton bulabiliyor. Geçmişte baterilerin doğru sound’a sahip olmasını sağlamamız neredeyse bir haftamızı alırdı… Stüdyoya gitmeden yaklaşık bir hafta önce Paul yeni bir bateri seti almıştı. Stüdyoya girdiğimizde şaşırtıcı bir şekilde muhteşem bir sound’u vardı.

Biraz da daha önce sözünü ettiğimiz Mark iyi’den bahsedelim. Peki gitarlar? Hala Dean mi kullanıyorsun?
Eric Peterson: Evet Dean’i yaklaşık on senedir kullanıyorum. İlk Dean’imi “Demonic” kaydında çalmıştım. Sonrasında kayıt için turneye çıkarken Dean [Zelinsky]’ye bakmıştım. Ancak o sıralarda şirket kötüydü. “The Gathering” ortaya çıktığında yani 1999/2000 civarında Dean geri geldi ve şimdiye kadar hiç ilgilenmediğim kadar onunla ilgilendim. Dean’in ürettiği gitarlar gerçekten sağlam.

- Kayıtlar için gitar tarzında ne kullanıyorsun?

Eric Peterson:
Dean ML kullanıyorum DiMarzio pickuplarıyla beraber ve özel yapım Michael Schenker V ama tabi benim için özel olarak siyaha boyandığından bunun bir Michael Schenker modeli olduğunu söyleyemezsin. Ayrıca EMG’leri de var ve gerçekten sesi harika. Bunlar benim kayıt için kullandığım gitarlar.

- Efekt pedallarıyla çalışmaktan hoşlanıyor musun?

Eric Peterson:
Evet. Judas Priest ve old school tarzında hoş birkaç ritim için Eddie Van Halen Flanger’ı kullanmıştım.

- Birçok grup kayıt sürecini belgesel şeklinde kaydedip sonradan bunları yeni bir albümde bonus CD olarak piyasaya sürüyor. Siz de benzer bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?

Eric Peterson:
Evet, baterilerle beraber birkaç şeyi filme aldık ve her birimizden kayıt sırasında görüntüler aldık. Kayıt sürecinin bir kısmını da filme aldık ama baştan aşağı değil. Ama her birimizin kayıt yaparken filmi var. Bunu sonradan bu işlerle ilgilenen bir firmaya götürüp hepsinin bir araya gelmesini ve güzel görünmesini sağlayacağız.

- Peki hayranlarınız yeni kaydınızın su yüzüne çıkması için ne kadar bekleyecek?

Eric Peterson:
Kayıtlarımızı firmaya 30 Ocak’ta teslim edeceğiz. Ondan sonrasında da mixler ve diğer şeyler halledilecek ve diyebilirim ki 29 Nisan’da albümümüz çıkacak.

- Testament de Metallica, Megadeth, Anthrax ve Slayer gibi tüm zamanların sözü geçen beş Thrash Metal grupları arasında yer alıyor.

Eric Peterson:
Evet bu gerçekten çok güzel bir duygu. O gruplarla nerdeyse aynı zamanlarda başladık ve sanki onların küçük bebek kardeşleri gibiyiz. Yaşlı görünmemize rağmen daha tazeydik (hahaha). Ama dikkat etseler iyi olur çünkü yeni albümümüz kuralları yıkmaya geliyor!

- Bu albüm Testament’in en kendine has Black albümü olacak diyebilir miyiz?

Eric Peterson:
Müzikal anlamda, kesinlikle evet. Bu bizim en iyilerimizden biri olacak. Ne kadar satacağı halka bağlı ama eğer muhteşem tonlarla en iyi Testament kaydını ve sertliği arıyorlarsa, işte bu albüm hepsine sahiptir. Bunu yazmak on yıla bedel. Elbette albümdeki şarkılar bir sene içinde yazılmadı. Bütün o sert geçen yedi senenin etkilerini taşıyor.

- Son olarak, Black Metal projeniz Dragonlord’un son durumu nedir?

Eric Peterson:
Halkın gözünden uzaklaşabildiğimiz süre içinde 2005’te bir kayıt yaptık ve yakında bunu izleyecek olan bir de DVD planlıyoruz. Gerçekten muhteşem olacak. Ama firmanın bunları birleştirip piyasaya sürmek için zamana ihtiyacı var. Umarım Mart ayı gibi onu da çıkarabiliriz. Ve Testament kaydı bittikten sonra yeni bir Dragonlord kaydı için yeni materyaller toplamaya odaklanabiliriz. Belki o da sonbahar civarı çıkar… Güzel bir yıl bizi bekliyor…

Joe Matera - www.ultimate-guitar.com

Bu haberin geldigi yer: Metal TR.NET - Yerli Gruplarina Sahip CIK !
http://www.metaltr.net

Bu haber icin adres:
http://www.metaltr.net/modules.php?name=News&file=article&sid=981