İsveç'in Sert Çocukları! In Flames
Tarih: 21.01.2007 Saat: 10:05
Konu: Biyografi
Her şey 1990 senesinde Jesper Strömblad’ın Anders Fridén (Tiamat) ile beraber Ceremonial Oath adlı gruptan ayrılmaya karar vermesiyle başladı. Müzik konusunda farklı bir yöne gitmek istiyordu ve Johan Larsson – Glenn Ljunstörm ile bir araya gelerek IN FLAMES’i kurmaya karar verdiler. Grup bir demo hazırlayarak Wrong Again Records’a gönderdi. Şirket sahibi bu demoyu o kadar çok beğendi ki, hemen demo eline geçtiği gün grubu arayıp onlara anlaşma teklif etti. Hemen ardından grup Lunar Strain adlı albümün hazırlıklarına başladı.Ancak gruba büyük başarı sağlayan bu albüm hazırlandıktan çok sonra yayınlandı.

Devamı için lütfen haberin devamına tıklayın


Bu dönemde de grup üyelerinde değişiklikler oldu, gruba yeni üyeler geldi-gitti, zaman zaman grup başka gruplardan müzisyenlerle çalışmalar yaptı. Mikael Stanne ve Anders Jivarp (Dark Tranquility), Anders Iwers (Tiamat), Henke Fors (Dawn), Daniel Erlandsson (Eucharist, Arch Enemy) ve dahası bir dönem In Flames’de yer almıştır.

Grup daha sonra kendilerini yer altından çıkaran ve Nuclear Blast adlı bir Alman firması ile sonraki kayıtları için lisans anlaşması yapmalarını sağlayan Subterranean adlı albümlerini yayınladılar. Kayıtlar için sürekli grup dışından farklı müzisyenlerle çalışmalar yapmak grubu bunaltmıştı. Bu nedenle vokal ve bateri eksiği için Anders Fridén ve Björn Gelotte’den gruba katılmalarını istediler, onlar da kabul etti.

Grup, üye eksiğini tamamladıktan sonra The Jester Race adlı, kendilerine büyük başarı ve dünya çapında tanınma olanağı sağlayan albümü yayınladılar. Bütün Avrupa ve Japonya’da ilgiyle karşılandılar. Sonrasında da Samael, Grip Inc. ve Kreator ile birlikte bazı festivallerde yer aldılar.

Bir süre sonra Johan ve Glenn kendileri için neyin daha önemli olduğuna karar vermek zorunda kaldılar ve In Flames’ten ayrılma kararı aldılar. Bu beklenmeyen kararı The Whoracle albümü kayıtları sırasında açıkladılar. Björn, Jesper ve Anders bitmiş bir albüm ve yarım kalmış bir grupla kalakaldılar…

Ancak grubun şansı yaver gitti ve samimi arkadaşları Peter Iwers ile Niklas Engelin imdatlarına yetişti. Dimmu Borgir ile beraber çıktıkları mini-turne sonrasında onlar da sürekli olarak grupta kalmaya karar verdiler. Grup hep birlikte Avrupa ve Japonya’da başarılı turnelere devam etti. İsveç’e döndükten sonra Niklas diğer grubu olan Gardenian’a yoğunlaşmak için gruptan ayrıldı. Bu In Flames için önemli bir dönüm noktasıydı… Aslen gitar konusunda uzman olan Björn’ü bateriden alarak, Daniel Svensson (Sacrilige)’i bateri için gruba dahil ettiler. Bu gerçekten işe yaramıştı ve Colony adlı albüm onlara uzak görünen en büyük başarıyı getirmişti. Bu albüm grubun Avrupa, Amerika ve Japonya’da bekledikleri dikkati üzerlerine çekmelerini sağlamıştı. Grup yavaşça bütün dünya tarafından tanınmaya başlıyordu…Başarılı turnelerden birkaç yıl sonra, Ağustos 2000’de stüdyoda 3 aylık bir çalışma sonucu Clayman ortaya çıktı. Dream Theater, Slipknot, Testament, Methods of Mayhem vb. sanatçılarla birlikte çıkılan festivallerden sonra In Flames için bir dünya turnesi kaçınılmaz olmuştu. In Flames, Amerika’daki iki turne arasına ilk zamanlarında destek buldukları Japonya ve Avrupa turnelerini de sıkıştırdı. Bu turneler de buralarda yapılan önceki turneleri gibi başarıyla sonuçlanmıştı ancak artık daha büyük mekanlarda, daha çok insana daha iyi ekipmanla ulaşıyorlardı… Bu dönemde Jesper Japonya’da BURRN! Tarafından en iyi şarkı sözü yazarı ödülüne layık görüldü. In Flames 2000 senesinde yaklaşık olarak 150 konser düzenledi. Grubun 2001’de Only For The Weak klibinin yayınlanmaya başlaması Avrupa’da toplam 20,000 kişi önünde 13 konserlik başarılı mini bir turne düzenlemelerini sağladı.

Sonraki yaz Wacken Open Air, Rock Machina vb. bazı festivallere katıldılar. Ardından Ağustos ayında Amerika’da yeni bir turneye çıkmalarını sağlayan, canlı performanslarını sergiledikleri The Tokyo Showdown ortaya çıktı. Sonrasında Dug-Out stüdyolarında Daniel Bergstrand ile beraber kayıtlar gerçekleştirdiler. Reroute To Remain ortaya çıktı ve sonuç mükemmeldi. Amerika ve Avrupa’daki festivallerde sağladıkları başarıların yanı sıra, İsveç’in en büyük festivali olan Hultsfred’de Linkin Park’ın yerini alarak sahneye çıktılar. Daha sonrasında da Metallica’nın alt grubu olarak Madrid’de sahne aldılar. İlk defa 30.000 kişinin önünde sahneye çıkarak başarılarına başarı kattılar.

Bir sonraki albümleri olan Soundtrack to Your Escape için Mayıs 2003’te Danimarka'da bir kiraladıkları evi stüdyoya çevirerek bu albümü piyasaya sürdüler. Bu albümleri de yapımcıları Daniel Bergstrand ve Örjan Örnkloo yardımıyla başarı sağladı ve grup sayısız konsere imza attı.

Grubun 2006 yılında piyasaya sunulan Come Clarity albümleri bugüne yaptıkları en başarılı albüm olmuş ve pek çokları tarafından grubun yeniden doğuş albümü olarak nitelendirilmiştir. Çıktığı hafta içersinde tüm albüm satışları listesinde İsveç ve Finlandiya' da bir numaradan listelere girmiştir.

Inflames.com daki biyografinin çevirisidir.Bu haberin geldigi yer: Metal TR.NET - Yerli Gruplarina Sahip CIK !
http://www.metaltr.net

Bu haber icin adres:
http://www.metaltr.net/modules.php?name=News&file=article&sid=617